Zagospodarowanie terenów zieleni przy promenadzie

W roku 2022 Gmina Pobiedziska podpisała umowę z Zakładem Komunalnym Sp. z o.o. na realizację prestiżowego zadania – zagospodarowanie terenów zieleni przy budowanej promenadzie, biegnącej wzdłuż zachodniego brzegu J. Małe. Projekt zakładał: założenie ekologicznych, najbardziej zbliżonych do danego środowiska siedlisk roślin opartych, na rodzimych gatunkach. Przedsięwzięcie to nie należało do łatwych, ponieważ wszystkie prace wykonywane były na stromych skarpach, które należało oczyścić, wymodelować i usztywnić geokratą przy ciężkich warunkach atmosferycznych.

Po ukształtowaniu skarp wykopano koryta dla roślin na 3 poziomach tworząc niecki retencyjne. Wiosną przystąpiono do nasadzeń tysięcy bylin i traw. Ideą tych założeń było stworzenie wzdłuż promenady tzw. Ogrodów deszczowych, w których gromadzi się woda z opadów atmosferycznych, a rośliny w nich rosnące mają kumulować ją w swych tkankach. Założenia te są podzielone na strefę zalewową, którą obrastają roślinny bagienne, strefę roślin wilgociolubnych, natomiast najwyższy poziom stanowi strefa roślin sucholubnych.

Całość projektu dopełniają założone na skarpach trawniki oraz łąki kwietne. Uzupełniono również aleje pszczelarzy dosadzając lipy drobnolistne oraz ozdobne jabłonie. Do nasadzeń użyto ponad 10 tys. sztuk roślin rodzimych, pochodzących z naszej strefy geograficznej. Wiele zastosowanych gatunków to rośliny miododajne, przywabiające pożyteczne owady zapylające. Rabaty zakwitają najróżniejszymi barwami, roztaczając piękną woń kwiatów min.: różowych krwawnic i jeżówek, niebieskich niezapominajek i kosadźców, fioletowyc kocimiętek i szałwii, białych dzwonków i przetaczników kryjących się w zieleni karłowych kosodrzewin, paproci i turzyc, powiewających na wietrze traw – ostnic i seslerii, atrakcyjnych przez cały rok. Promenada stanowi połączenie dwóch parków: Parku Malucha i Parku Miejskiego, tworząc aleje spacerową, która w szczególności spodoba się dzieciom, mającym dużo miejsca na jazdę rowerem czy na rolkach. Pracownicy Zakładu Komunalnego dołożyli wszelkich starań, aby mieszkańcy mogli cieszyć się wiosną pięknem przyrody i korzystać w pełni z terenu rekreacyjnego.

arch. kraj. Helena Wójtowicz Sibila
Zakład Komunalny w Pobiedziskach Sp. z o. o.

Przewiń na górę
pl_PLPolski
Skip to content