Rok szkolny 2022/2023 był kolejny rokiem pracy uczniów i nauczycieli w ogrodach szkolnych. W dniu 14 czerwca 2023 r. Jury dokonało oglądu i oceny ogródków szkolnych założonych przez sześć szkół  podstawowych w ramach projektu „Zielono-niebieskie Pobiedziska”.  Uczniowie klas I-IV, dla których Gmina Pobiedziska jest organem prowadzącym, pod opieką nauczycieli prowadzących zajęcia/warsztaty, ekspertów i pasjonatów ogrodnictwa dbali o ogródki, uczestniczyli w różnych zajęciach o tematyce ogrodniczej, ekologicznej, wielu pracę zaczęło od ponownego zaprojektowania swoich podwyższonych grządek. Zasadzili zaplanowane rośliny, dbali o nie w trakcie wzrostu i zbierali plony. Uczyli się prowadzenia ekologicznych zabiegów, np.: zagospodarowania deszczówki czy korzystania z kompostownika.

Po obejrzeniu wszystkich ogródków Jury  podjęło decyzję i zdefiniowało dodatkowe kategorie oceny:

  • GRAND PRIX przyznano dla nauczycieli i uczniów KLAS I-IV Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Jerzykowie.
  • Wyróżnienie za Największy PROGRES w stosunku do poprzedniego roku przyznano Szkole Podstawowej w Pobiedziskach Letnisku im. Konstytucji 3 Maja.
  • Wyróżnienie – WALKA z przeciwnościami LOSU powędrowało do Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Odnowiciela w Pobiedziskach.

Należy zaznaczyć, że każda szkoła miała swój indywidualny pomysł i ciekawą realizację. Otwarta forma konkursu uruchomiła inwencję uczniów i nauczycieli. Widać było ogromne zaangażowanie i wiele zrealizowanych pomysłów pobocznych, np. posadzenie drzew owocowych starych odmian, zorganizowanie mini konferencji w tym temacie, zagospodarowanie terenu wokół szkoły dodatkowymi kwiatami i konstrukcjami zielonymi. Szkoły zgłaszały się także do innych projektów ekologicznych (także ogrodniczych) np. rozpoczęcie współpracy międzynarodowej w ramach projektu Erasmus+ z Włochami i Hiszpanami (SP W Jerzykowie) – podsumowała działania Irena Anioł, ekspert od spraw projektu.

Wszystkie szkoły zadeklarowały pracę w ogródkach także po zakończeniu zadań, co wskazuje na trwałe efekty projektu „Zielono-niebieskie Pobiedziska”.

Scroll to top
en_GBEnglish (UK)
Skip to content