Gmina Pobiedziska od wielu lat prowadzi szereg działań dotyczących ochrony środowiska. Temat ważny, popularny i aktualny. Pytanie jak my, mieszkańcy gminy dokładamy swoją cegiełkę do tych działań?
Powstaje coraz więcej energooszczędnych domów, panele fotowoltaiczne zagościły w naszym krajobrazie, oszczędzamy wodę w domu i w ogrodzie. Młodzież i dzieci chętnie biorą udział w cyklicznych konkursach o tematyce ekologicznej. Coroczne pikniki ekologiczne organizowane przez gminę cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem. W ostatnim czasie uczniowie szkół gminy Pobiedziska brali udział w projekcie „Zielono – niebieskie Pobiedziska”. Głównym celem było zwiększenie odporności gminy Pobiedziska na zmiany klimatyczne oraz wpływ na poprawę świadomości ekologicznej poprzez wdrożenie działań edukacyjnych oddziałujących na zmianę zachowań mieszkańców na bardziej przyjazne.
Uczestnicy projektu stali się propagatorami zakładania ogródków kwietno – warzywnych we własnych domach. Wielu z nich odkryło pasję ogrodnika. Energia i zaangażowanie w uprawę warzyw z pewnością wywołało szacunek dla produkcji żywności i większą refleksje przed jej marnowaniem.
Wielu uczniom konstruowanie elektrowni wiatrowej, słonecznej i wodnej pozwoliło lepiej zrozumieć istotę pojęcia „odnawialne źródła energii”. Projekt również realizował „program ukryty” czyli uczył rzetelności, wytrwałości i odpowiedzialności, które konieczne są przy uprawie roślin. Wszystkie szkoły zadeklarowały pracę w ogródkach także po zakończeniu zadań, co wskazuje na trwałe efekty projektu „Zielono – niebieskie Pobiedziska”.
Nie bez znaczenia pozostają programy rządowe, dzięki którym mieszkańcy wymieniają stare „kopciuchy” na nowoczesne piece. Współcześnie powstają liczne firmy, dzięki którym nowe technologie służące ochronie środowiska, znajdują zastosowanie w domach. Wielu mieszkańców naszych okolic buduje swoje domy z myślą o środowisku i korzysta z nowoczesnych rozwiązań. Działania te sprawiają, że mieszkańcy naszej gminy położonej wśród terenów cennych przyrodniczo oddychają coraz lepszym powietrzem.
Arleta Duszyńska, Leszek Bolewski,
Szkoła Podstawowa w Jerzykowie