W Pobiedziskim Ośrodku Kultury odbyła się konferencja podsumowująca projekt „ZIELONO-NIEBIESKIE POBIEDZISKA”. Zaproszonych gości przywitał Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pobiedziska Artur Ostatkiewicz, a spotkanie otworzył Burmistrz Ireneusz Antkowiak wraz z Klaudią Sady – jedną z inicjatorów powstania parku miejskiego. Minister Klimatu i Środowiska Paulinę Hennig-Kloskę reprezentowała Agnieszka Wiśniewska, która odczytała list gratulacyjny.
W swojej prezentacji Burmistrz podsumował wszystkie działania ze szczególnym uwzględnieniem działań ekologicznych i edukacyjnych. Na konferencji obecni byli partnerzy projektu z INTBAU NORWAY (architekci: Arne Sødal, Frederica Miller i Justyna Korotyńska), którzy przedstawili praktyki norweskie w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury. Arne Sodal podkreślił, że cieszy się z obecności nauczycieli, dzieci i młodzieży na konferencji, które jak się dowiedział, uczestniczyły w realizacji projektu. Brał udział w wielu projektach realizowanych w Polsce i nigdzie nie widział tak dużego zaangażowania młodych ludzi.

Następnie prelekcję nt.: „Wyzwania związane z retencją w dobie zmian klimatu” wygłosił dr Bogumił Nowak Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Kornelia Knioła – Kierownik Zespołu ds. ochrony przyrody i krajobrazu Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego poruszyła ważny temat „Czym grozi odcięcie człowieka od przyrody i czy nas to czeka”. Po przerwie dr arch. Tomasz Jeleński powiedział o zmianach klimatu – mitygacja i adaptacja w działaniach na przykładzie Fundacji Sendzimira. Najważniejszą częścią konferencji był panel dyskusyjny „Zmiany Klimatu – prawda czy fałsz”, do którego Burmistrz Ireneusz Antkowiak zaprosił grono ekspertów: dr Andrzeja Byrta, prof. dr hab. Władysława Danielewicza, prof. dr hab. Juliana Chmiela, dr Kamilę Harendę, dr arch. Tomasza Jeleńskiego – moderatora, Kornelię Kniołę, dr Bogumiła Nowaka, Arne Sødal i Justynę Korotyńską. Dyskusja była gorąca, paneliści prezentowali różne zdania, ale wszyscy zgodnie ustalili, że w dobie zmian klimatu, konieczne jest podejmowanie skutecznych kroków i nawet najdrobniejsze działanie, związane z ochroną środowiska wpływa pozytywnie na jego stan.

Przewiń na górę
pl_PLPolski
Skip to content